Strieborné líšky vycestovali v polovici júna za krásou ruží do Dolnej Krupej, neďaleko Trnavy.
Naše kroky viedli do 2,5 hektárového areálu Medolandie, v ktorom sa nachádza aj súkromné rozárium, vybudované v roku 2019 na počesť slávnej rodáčky – grófky Márie Henriety Chotekovej.
Aktuálne tu rastie už 2500 ruží. Počas slnečného dňa a predchádzajúcich dažďoch boli skoro všetky v plnom kvete a my sme pri pohľade na ich krásu doslova ochkali. Nič proti gustu, ale najviac asi pri ruži Portland Rose z roku 1775, odrode Gruss an Teplitz uvedenej do Siene slávy historických ruží, či pri prekrásnej popínavke Camelot. Neunikla nám ani fialovo-biela ruža pomenovaná po slovenskej speváčke Marcele Leiferovej od šľachtiteľa Glváča.
Neskôr sme sa schladili pri dvanástich stupňoch Celzia v podzemí pivnice s archívnymi medovinami a ochutnali tú najoceňovanejšiu – trnavskú Ambróziu.
Na záver sme si dali rande s miestnou archivárkou pani Krátkou pred hudobným múzeom. Zásobila nás historicky presnými dátami, no i príbehmi o majiteľoch práve rekonštruovaného kaštieľa, šľachtickej rodine Brunsvikovcov. Pri počúvaní o tom, ako sa zrodila svetoznáma sonáta Mesačného svitu, ktorú podľa rodinnej tradície práve tu skomponoval Ludwig van Beethoven v roku 1801, sme ani nedýchali. Povedali sme si, že na jeseň prídeme zas. Poprechádzať sa po 17 hektárovom historickom parku a vypočuť si Beethovenove sonáty naživo.